Návrh změny (NZ)

Návrh změny (dále též NZ) je základní a jediný nástroj, kterým je možné v ISÚI vytvářet, měnit, opravovat, nebo rušit záznamy prvků. Návrh změny tvoří společně editovanou, kontrolovanou, schvalovanou a zplatňovanou transakci. Všechny změny navrhované v návrhu změny jsou zplatněny v ISÚI ve stejném okamžiku.

Návrh změny může vytvořit pouze uživatel s rolí Zapisovatel.

Existují základní tři typy návrhů změn:

NZ pro konstitutivní charakter zápisu do RÚIAN. Konstitutivní změny platí okamžikem zápisu do RÚIAN. U tohoto typu NZ se tedy nevyplňuje datum platnosti. Tento typ NZ mohou připravit Zapisovatelé obcí, stavebních úřadů a ČÚZK. V ISÚI je tento typ NZ nazván pouze „Návrh změny“.

NZ pro evidenční charakter zápisu do RÚIAN. U tohoto typu NZ je nutné vyplnit datum platnosti (které může být zvoleno v minulosti i v budoucnosti). K tomuto datu se v ISÚI i RÚIAN eviduje začátek platnosti zapisovaných údajů. V ISÚI je tento typ NZ nazván „Evidenční návrh změny“. Evidenční NZ je zplatněn ihned po schválení v případě, že datum platnosti leží v minulosti nebo přítomnosti, nebo k datu platnosti uvedeného v NZ v případě, že toto datum leží v budoucnosti. Tento typ NZ mohou připravit pouze Zapisovatelé ČÚZK a ČSÚ.

NZ pro opravu údajů zapisovaných evidenčním charakterem zápisu. Opravou je míněna náprava rozdílu mezi stavem definovaným právní normou nebo jiným závazným dokumentem (na základě kterého byl nějaký údaj do RÚIAN zapsán) a zapsanou hodnotou. V ISÚI je tento typ NZ nazván „Opravný návrh změny“. U tohoto NZ se nezadává datum platnosti a jeho zplatnění se provede ihned po schválení. V tomto typu NZ lze zadávat pouze položky typu oprava (viz dále). Tento typ NZ mohou připravit pouze Zapisovatelé ČÚZK a ČSÚ.

Se zavedením správy volebních okrsků vznikl samostatný typ návrhu změny „NZ VO“. Tento NZ může vytvořit a schválit pouze uživatel s rolí Starosta a na jeho přípravě se může podílet editor z agendy ČÚZK. Charakterem zápisu je NZ konstitutivní.

K návrhu změny, který bude obsahovat změnu referenčních údajů, je potřebné připojit informaci o rozhodnutí orgánu veřejné moci – tzv. „Podklad NZ“. V ISÚI je možné připojit anotaci jednoho nebo více podkladových dokumentů.  Výjimkou jsou NZ z reklamací tvořené automaticky nebo editorem ke schválení.

Jeden návrh změny zpracovává vždy jedna agenda a nelze jej sdílet ani předávat mezi různými agendami.

Návrh změny je obálkou, která obsahuje položky. Jedna položka nese informaci o vzniku, změně nebo zániku jednoho prvku v ISÚI. Existují proto operace typu:

Založení – zápis nového prvku, který v RÚIAN doposud neexistoval.

Změna – změna údajů o prvku, který v RÚIAN již existuje.

Zrušení – označení prvku v RÚIAN za zrušený.

Oprava – změna údajů prvku, která opravuje chybně zapsaný údaj evidenčního charakteru zápisu. Tento typ položky se může vyskytovat pouze v NZ pro opravu údajů.

V případě, že návrh změny je vytvořen z reklamace, je možné přecházet mezi NZ a touto reklamací pomocí příslušných odkazů v NZ, resp. v reklamaci. Případně tlačítkem Navázaný NZ v detailu reklamace, pokud je přihlášený uživatel řešitelem reklamace.

 

Lokalizační údaje

Vedle „obvyklých“ údajů, číselných nebo textových, se o prvcích ISÚI vedou i geografické údaje – tzv. lokalizační údaje. Lokalizační údaje nesou informaci o

geografické hranici územního prvku,

definičním bodu každého prvku (kromě ulice),

v případě prvku ulice o definiční čáře ulice.

 

Tyto údaje lze v ISÚI zadávat dvěma způsoby:

Definiční body prvků Stavební objekt, Adresní místo, Volební okrsek a hranice Volebního okrsku se zadávají prostřednictvím webového grafického appletu Marushka spouštěného z ISÚI.

Definiční čára ulice, hranice prvků městská část/městský obvod a definiční body všech prvků ve správě editora ČÚZK se zadávají pomocí aplikace Microstation volané z ISÚI. Tyto údaje zadávají pouze uživatelé agendy ČÚZK.

 

Evidence historie

Systém ISÚI eviduje nejen současný stav, ale též změny v historii prvků, a to od vzniku ISÚI. Při založení nového prvku jsou jeho údaje zapsány do aktuálního stavu prvku. Při každé změně prvku jsou již neplatné údaje uloženy do historických záznamů a aktuální údaje jsou změněny. Při zániku prvku jsou aktuální údaje prvku zapsány do historie a nový záznam již nevzniká.

Při opravě prvku (viz položka NZ typu oprava v kapitole Návrh změny (NZ)) jsou přepsány aktuální údaje prvku nebo některé z jeho historických verzí, aniž by vznikala nová verze prvku. Opravy se týkají pouze prvků, jejichž údaje mají evidenční charakter.

Editace historie slouží k opravě historických záznamů vzniklých po zavedení systému do provozu. Není určena ke komplexní úpravě, nebo doplnění historie v minulosti, viz Např.: Gottwaldov -> Zlín.

Poznámka:

Při náběhu ISÚI do ostrého provozu byly procesem migrace (30. 6. 2011) naplněny aktuální hodnoty prvků. Jejich předchozí historie se v ISÚI neeviduje.

 

Kontroly návrhu změny

Zápis prvků podléhá řadě omezujících pravidel. Tato pravidla nejsou (až na výjimky) uplatňována ihned při zadávání údajů, ale jde o samostatnou část aplikace, kterou může uživatel pro vybraný NZ kdykoli spustit a přečíst si seznam nalezených chyb. NZ, u kterého neprojdou kontroly a je vypsána chyba typu ERROR, nelze schválit. Kontroly jsou rozděleny do několika typů:

Kontroly uplatňované ihned při editaci

Povinně vyplňované údaje označené ve formulářích červenou hvězdičkou

Omezení agendy na množinu agendou spravovaných prvků

Omezení úřadu (OVM) na prvky v tzv. území dokumentu (viz výše)

Kontrolní pravidla spouštěná uživatelem tlačítkem „Zkontrolovat NZ“:

 

Kontroly úplnosti NZ – obsahují pravidla platná pro celý NZ. Například kontrola přítomnosti alespoň jedné položky v NZ, kontrola přítomnosti anotace podkladového dokumentu (není-li vypnuta).

Kontroly zámků prvků – předcházejí situaci, že bude schváleno více NZ měnících stejný prvek.

Kontroly neporušenosti kontextu NZ – předcházejí situaci, že v průběhu přípravy NZ někdo jiný připraví, schválí a zplatní změnu prvku, který je obsažen v připravovaném NZ.

Položka NZ si „pamatuje“, ze které verze záznamu prvku byla odvozena. Kontrola upozorní, že jiný NZ změnil aktuální údaje prvku, ke kterému jsou připravovány změny. V takovém případě přestane souhlasit odkaz na verzi aktuálního platného prvku a zadavatel musí aktualizovat odkaz na nový výchozí záznam prvku a zkontrolovat, zda nastalá změna není v konfliktu s jím navrhovanými změnami.

Kontrola navrhovaných prvků NZ na soulad s aktuálními údaji jiných prvků. Existuje sada kontrol pro každý prvek ISÚI. Příklady kontrol jsou: název ulice musí být jedinečný v rámci obce, číslo domovní musí být zadáno, právě když je zadána část obce, číslo domovní musí být jednoznačné (jedinečné) v rámci příslušné části obce, polygony dané hranicemi územních prvků musí být skladebné do polygonu nadřazeného prvku, definiční bod prvku musí ležet uvnitř hranic prvku atd.

Kontrolní pravidla lze rozdělit podle závažnosti na tyto typy:

ERROR – znemožňuje schválit NZ.

WARNING – upozorňuje na podezřelý stav, ale neblokuje změnu stavu NZ.

 

Doplnění NZ

V některých případech je do NZ nutno vložit kromě požadovaných prvků též další prvky, u kterých je potřeba provést změnu v souvislosti s prvky již do NZ vloženými. Nejčastěji se to týká vlivu změny hranic podřazeného prvku na hranice prvků nadřazených nebo změn ve skladebnosti prvků (viz kapitola Seznam pravidel spouštěných tlačítkem Doplnit NZ). Potřeba takového doplnění je signalizována při kontrole NZ.

Doplnění zajišťuje samostatná funkce ISÚI spouštěná uživatelem z detailu NZ.

 

Distribuce NZ mezi agendami

V případě NZ VO je umožněno vytvořený NZ předat z agendy Volební okrsky agendě ČÚZK k editaci volebních okrsků a poté vrátit zpět ke schválení zdrojovému OVM do agendy Volební okrsky ke schválení.

 

Schvalování návrhu změny

Každý návrh změny musí být po svém sestavení a kontrole schválen uživatelem, který má roli Schvalovatele.

Schválením NZ se zabývá stejná agenda stejného OVM, která NZ vytvořila.

Součástí schválení jsou automaticky spuštěné kontroly (viz kapitola Kontroly návrhu změny).

Před kontrolou konzistence jsou tzv. plošnými zámky „zamčeny“ všechny prvky NZ proti schválení jiného NZ s těmito prvky nebo jim podřazenými či nadřazenými prvky. Tyto zámky jsou uvolněny v okamžiku zápisu údajů do ISÚI nebo po neúspěšném ukončení kontroly konzistence. Účelem je zajistit neporušitelnost kontextu, do kterého se bude změna zapisovat.

Schválený evidenční NZ je možné „odschválit“ a tím zrušit zámky, aby mohl být předřazen jiný NZ.

Je nutné, aby evidenční NZ s platností do budoucna byly schvalovány relativně krátkou dobu před začátkem platnosti (jednotky dnů), aby nedocházelo k blokování jiných NZ.

 

Zápis NZ do platného stavu v ISÚI

Zápis NZ do ISÚI je proces, který provede kontroly a v jedné transakci zapíše obsah NZ do aktuálních stavů a historie, uvolní všechny zamčené prvky a nahradí je méně restriktivními zámky, které zamykají jen prvky v NZ.

 

Publikace v RÚIAN

Odeslání návrhu změny je proces, který následuje po zplatnění NZ v ISÚI. Odešle NZ do RÚIAN prostřednictvím rozhraní ISÚI a systému ISZR. Registr RÚIAN zapíše informace z NZ jako jednu transakci.

Po zápisu do RÚIAN se přes ISZR vrací zpět datum skutečného zápisu. Toto datum se v ISÚI v případě NZ konstitutivního charakteru zapíše do aktuálních záznamů do pole Platnost od u všech prvků měněných tímto NZ a také do hlavičky samotného NZ jako datum zápisu do RÚIAN. Aktuální datum se také zapíše jako datum aktualizace do všech prvků měněných daným NZ, čímž se označí prvky pro pozdější generování změnových vět pro replikace ISÚI.